Sprawy spadkowe

spadek

Dostałeś spadek i szukasz wsparcia prawnika, który powie Ci jak działać dalej? Poszukujesz odpowiedzi na pytania związane z podziałem spadku, jego odrzuceniem lub sprawą o zachowek? Chętnie Ci pomożemy, bo nasza kancelaria prawna zajmuje się sprawami spadkowymi.

Sprawy spadkowe – nabycie spadku, odrzucenie spadku, zachowek

Usługi naszej kancelarii w zakresie prawa spadkowego obejmują sprawy o stwierdzenie nabycia spadku, sprawy o wyrażenie przez Sąd zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci, sprawy o zachowek i sprawy o dział spadku.

Co do jest zachowek?

Zachowek jest roszczeniem pieniężnym. Polega na żądaniu od innego spadkobiercy zapłaty w sytuacji, gdy przypadająca na uprawnionego część majątku spadkowego nie pokrywa należnego mu zachowku albo pokrywa jedynie jego część.

Wysokość zachowku to połowa wartości udziału spadkowego, który przypadałby spadkobiercy w dziedziczeniu ustawowym, a w przypadku małoletnich dzieci lub osób trwale niezdolnych do pracy są to 2/3 ustawowego udziału w spadku.

Zachowek należy się dzieciom, a jeśli ich nie ma, w dalszej kolejności wnukom osoby zmarłej, a także jego małżonkowi oraz rodzicom. Oznacza to, że nie należy się np. rodzeństwu spadkodawcy. Warunkiem otrzymania zachowku jest to, aby dana osoba nie została wydziedziczona przez spadkodawcę. Zachowku nie można domagać się również w przypadku, gdy otrzymano wcześniej darowiznę odpowiadającą jego wysokości.

Dział spadku – jak przebiega?

Dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców. Przebiega on zasadniczo w sposób zbliżony do zniesienia współwłasności rzeczy wspólnej. Sądowy dział spadku powinien obejmować co do zasady cały spadek.

Jeśli powyższe informacje nie wyczerpały Twoich pytań o sprawy spadkowe, to skontaktuj się z nami i skorzystaj z porady prawnej. Nasi doświadczeni prawnicy chętnie odpowiedzą na

Photo by Taylor Simpson on Unsplash

Kancelaria Adwokacka s.c.

adw. Ireneusz Sachanbiński
adw. Olga Sachanbińska-Dobrzyńska

Adres: 45-065 Opole ul. Reymonta 9/2

Email: poczta@kancelariasc.com.pl

Tel.: 77 456 43 96
Tel.: 77 454 97 56
Fax: 77 454-74-94

Aktualności

Zadzwoń
Dojazd